Co je mediace?
Mediace je způsob mimosoudního řešení sporů a konfliktů, jehož cílem je dohoda. Uplatňuje se v právních sporech i mimo ně, kdy jsou do řešení zahrnuta také psychologická či sociální specifika.
Mediace je skvělý prostředek k řešení jakýchkoli sporů v osobním životě, na pracovišti, nebo v obchodních vztazích. Mediace pomůže vyjasnit nesoulad, spor urovnat, či vyrovnat, a pomáhá hledat řešení těchto sporů do budoucna. Výhodou je fakt, že o výsledném řešení rozhodují pouze strany spory a nikoliv autorita z pozice moci.
Hlavním úkolem mediace je dovést znesvářené strany zpět ke vzájemné komunikaci.

mediace motiv webKdo je mediátor?
Základem mediace je, že mezi znesvářené strany vstoupí třetí nezávislá osoba, tzv. mediátor, která se jim stává prostředníkem ke smírnému, kompromisnímu řešení sporných otázek.
Mediátor je vyškolený odborník, který je zodpovědný za průběh jednání, je průvodcem mediačním procesem, v němž si strany samy nalézají řešení odpovídající jejich potřebám a zájmům, pričemž postavení mediátora je ve vztahu k oběma stranám neutrální a vyvážené.
Mediátor v procesu vyjednávání zajišťuje rovné postavení účastníků, kterým poskytuje stejný prostor k vyjádření, a vytváří pro všechny zúčastněné bezpečné prostředí pro jednání; mediátor nehodnotí, nepřiklání se k žádné ze stran, ani nerozhoduje.

Kdy je mediace vhodná?
Mediace je vhodná pro řešení sporů v rodině, mezi sousedy, v rámci dědického řízení, rozdělení majetku v a jiných běžných životních situacích, spotřebitelské spory aj. Mediace se využívá často také k řešení sporů na pracovišti (s podřízeným, mezi zaměstnanci, či manažery týmů a oddělení ve firmách).

mediace motiv2Jaké jsou výhody mediace?
Oproti soudnímu řízení přináší mediace několik nesporných výhod, protože stranám umožňuje:
• dobrovolnou účast stran;
• mít soukromí a záruku uchování důvěrných informací;
• mít kontrolu nad procesem řešení sporu a jeho výsledkem;
• pochopit druhou stranu a sami být pochopeni ve vnímání a prožívání dané situace;
• ujasnit si potřeby, očekávání a zájmy svoje i druhé strany;
• snížit napětí a zlepšit vzájemné vztahy a navzdory dočasným sporům si uchovat a zkvalitnit prostor pro případnou budoucí spolupráci;
• vyhnout se soudnímu sporu a snížit tak časové i finanční investice;
• jednat v neformálním a bezpečném prostředí;
• výrazně lepší spokojenost zúčastněných stran s formou dohody a jejího následného dodržování.

Jaké jsou výsledky mediace?
Mediační proces umožňuje stranám přicházet
s výrazně více efektivními a kreativními řešeními dané situace než jiná řešení konfliktu jako např. soud. V 70-80% mediovaných případů je dosaženo výsledné, pro všechny zúčastněné strany, přijatelné dohody. Protože na dohodě pracovaly obě strany za pomocí mediátora, je dohoda reálná, věcná, perspektivní a odráží možnosti a přání obou stran.

Jak mediace probíhá?
Délka mediace se různí a je vždy individuální. První sezení trvá zpravidla 2-3 hodiny. Každopádně je mediace vždy kratší než soudní řízení.
Na prvním setkání se strany dozvědí, co je mediace a jaké jsou její výhody a úskalí a dále se uzavírá smlouva o vykonání mediace mezi stranami a mediátorem. V následujícím sezení se řeší sporné otázky a hledají se způsoby řešení a na závěr se uzavírá mediační dohoda mezi stranami.

 Jaká je cena mediace?
Strany si hradí čas mediátora, či mediátorů, a zejména klidný a bezpečný prostor. U soudem nařízení mediace činí cena u prvního setkání s mediátorem 400 Kč za každou započatou hodinu.
U sjednaných (dobrovolných) mediací činí cena 1200 Kč za každou započatou hodinu s tím, pokud se strany nedohodnou jinak, hradí tuto cenu každá strana jednou polovinou. První setkání s mediátorem hradí strany předem.

V případě zájmu využijte tyto kontakty:
Občanská poradna Hradec Králové
tel.: 734 616 210, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,
Datová schránka: mq4hurb

Rychlé kontakty

Obč. poradna Hradec Králové

PO, ČT 8-18, ÚT, ST 8-15

 • +420 734 734 818
 • Obč. poradna Náchod

  PO 9-18, ÚT, ST 9-15, ČT 9-17

 • +420 734 370 960
 • Obč. poradna Jičín

  PO 8-18, ÚT, ST 8-15, ČT 8-17

 • +420 736 472 676
 • Clubcafé PESSOA

  Dle aktuálního programu

 • +420 736 472 678
 • Kalendář akcí

  červen 2024
  Po Út St Čt So Ne
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30