DSSS2Dobrovolnictví

Dobrovolnictví je svobodně zvolená činnost, konaná ve prospěch druhých bez nároku na odměnu. Dobrovolník dává část svého volného času, energie a schopností ve prospěch činnosti, která je časově i obsahově vymezena. Za tuto činnost nedostává finanční odměnu, ale často nedocenitelný dobrý pocit z pomoci ostatním, získává zkušenosti, dovednosti, nové známé a často i přátele.

Každý z nás si pod slovy dobrovolník - dobrovolnictví představí něco jiného. Dobrovolnictví provází člověka od nepaměti. Jen těžko se hledá hranice mezi pomocí příbuzným, sousedům nebo cizím kolemjdoucím, kterým nabídneme pomoc, a dobrovolnou prací pro školu či sportovní klub. Tato forma dobrovolné pomoci se vyznačuje termíny jako samozřejmost, spontánnost a nečekání odměny ani vděku.

DobrovolnictviProč se stát dobrovolníkem?

Můžete využít své schopnosti a dovednosti a prohlubovat je na místech kde o to mají skutečně zájem. Získáte nové přátele, poznáte zajímavé lidi a místa a možná trochu přehodnotíte svůj dosavadní žebříček hodnot. Dobrovolnictví Vám může přinést mnoho dobrého, například:

 • smysluplná výplň volného času
 • poznání nových lidí
 • získání nových zkušeností
 • dovednost opravdu pomáhat a naslouchat
 • posun v životním stylu a postojích
 • pocit užitečnosti

Dobrovolnictvi2Jedna z našich dobrovolnic nám řekla, jak se dobrovolnicí stala a proč si tuto činnost vybrala.

"Už si přesně nevzpomínám, jak jsem přišla na myšlenku stát se dobrovolnicí v některém ze zařízení pro seniory. Faktem je, že ještě než jsem se stala důchodkyní na plný úvazek, na otázky, co budu potom dělat, jsem víceméně odpovídala s nadsázkou: "No co, budu chodit třeba číst důchodcům“. A shodou okolností jsem krátce po našem přestěhování na „důchodcovský výměnek“ narazila v novinách na výzvu pro zájemce o dobrovolnickou činnost. Na uvedené telefonní číslo jsem zavolala a tímto telefonátem začalo oficiální jednání ohledně mého zařazení na post dobrovolníka. Absolvovala jsem řadu pohovorů a testů. Po podpisu potřebných dokumentů jsem se tedy v březnu 2012 zařadila do řad dobrovolníků.

OPS DD Ceska Skalice2Měla jsem zájem pracovat jako dobrovolnice v Náchodě v domově důchodců. Ještě před podpisem Smlouvy o výkonu dobrovolnické služby jsem se přímo v domově důchodců seznámila jak s všeobecnými zásadami bezpečnosti, tak domácím řádem a dalšími pravidly. V domově se mne ujala Mgr. Demjanovičová. Prošla se mnou celou budovu, seznámila mne s provozem a mohla jsem se začít seznamovat s klientkami a klienty domova. Nevím, jaký důvod zařadit se do řad dobrovolníků měli, či mají ostatní dobrovolníci, ale takto jsem se k dobrovolnické činnosti dostala já.

Proč by se člověk měl stát dobrovolníkem? Nikdy jsem nepracovala v sociálních ani podobných službách, proto jsem si vlastně neuměla úplně představit, co mne mezi seniory v DD čeká. Jak mne přijmou, budou ochotni se mnou hovořit, jaký postoj bych měla zaujmout já? Teď po letech mohu říci, že jednou týdně docházím za svými „kamarádkami“. V domově je převážná většina žen a ty si rády povídají – o svém životě, o tom co prožily. Ráda je poslouchám, ráda si vyslechnu jejich osudy a vzpomínání. I na to předčítání občas dojde. Doufám, že i já jsem mezi klienty vítána a že se obohacujeme vzájemně. Návštěvy v DD patří v současné době do mého pravidelného týdenního režimu.

Pro všechny, kteří mají zájem o tuto činnost – určitě budete vítáni! Pravda, ne všichni jsou ochotni věnovat svůj čas dobrovolně a bezplatně. Ale přijďte třeba jen na zkoušku a možná u této činnosti zůstanete tak, jako já. Hlavně pro případné dobrovolníky z řad mladých je to určitě dobrá životní zkušenost. Je poučné alespoň „skulinkou“ nahlédnout do své (seniorské) budoucnosti. Jak už to tak v životě bývá, občas přijdou i smutné chvilky, ale přesto všechno rozhodnutí stát se dobrovolníkem nelituji."

Jiřina Bittnerová

 

Dobrovolnictví není oběť!

Jak můžete pomoci?

Můžete nabídnout svoje schopnosti a dovednosti všude tam, kde vás potřebují a kde se i vy budete cítit užiteční.

Vyzkoušejte si praxi formou dobrovolnické činnosti ve svém oboru nebo někde úplně jinde! O vykonané dobrovolnické činnosti získáte také osvědčení!
Pomoci můžete především jako dobrovolník v domovech pro seniory (Dobrovolnictví v sociálních službách pro seniory) a vaši pomoc ocení i přímo naše Občanské poradenské středisko.

Rychlé kontakty

Obč. poradna Hradec Králové

PO, ČT 8-18, ÚT, ST 8-15

 • +420 734 734 818
 • Obč. poradna Náchod

  PO 9-18, ÚT, ST 9-15, ČT 9-17

 • +420 734 370 960
 • Obč. poradna Jičín

  PO 8-18, ÚT, ST 8-15, ČT 8-17

 • +420 736 472 676
 • Clubcafé PESSOA

  Dle aktuálního programu

 • +420 736 472 678
 • Kalendář akcí

  červen 2024
  Po Út St Čt So Ne
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30